Logo

Sufinin siyasisi

22 Aralık 2018, 10:42

Gemlik’te Mevlana’nın vuslata erişinin 745. yılında Şeb-i Aruz gösterisi yapıldı.

Normalde 20.00’de başlaması gereken tören Belediye Başkanı Sn. Refik Yılmaz’ın 45 dakika geç gelmesiyle saat 20.45’de başladı.

Salonun dolduran kalabalıktan mırıldanmalar başlayınca arkadaki ekip neylerini çalarak salonu ısıttı.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ve Tasavvuf Vakfı Gemlik Şube Başkanı Harun Kaya günün anlam ve önemine binayen yaptıkları ve sevgiden ve hoşgörüden bahsettiklerini konuşmalarının ardından konuşmaya Mevlevi üstadı Mustafa Özbağ başladı.

Konuşmalar, birbirinden güzel hoşgörü mesajlarıyla süren tören; Birden bire siyasi bir şova döndü.

Özbağ Mevlevi ve Mevlana’dan örnekler vererek başladığı konuşmasına, “dinimiz için horlandığımız, sufiliğimiz için horlandığımız ve dinimizi ve sufiliğimizi yaşayacağız diye basıldığımız, karakollara götürüldüğümüz zamanlar oldu bizim bu ülkede yaşadık bunları bundan 30 yıl önce böyle bir salonda, böyle bir program yapmak mümkün müydü?” dedi.

O kadar sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz ki, siyaset yapması gerekenler siyaset yapmıyor. Siyaseti yapmaması gerekenler eline mikrofonu aldıkça siyaset yapıyor. Geçen haftada bir açılış için Gemlik’e gelen İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkanı Yaşar Tülün, “Bu ülkede cenazelerimiz ortada kalıyordu” demişti.

Kısacası siyasinin kötüsü, sufinin siyasetçisi de bize düştü. Geçmiş olsun Gemlik

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİLİ İÇERİKLER