Logo

Gemlik merkezde kentsel dönüşüme 5 kat imar izni

7 Ocak 2019, 21:29

Gemlik Belediye Meclisi Ocak Ayı 2. Oturumu Gemlik Ömer Kahraman Hizmet Merkezi’nde gerçekleşti.

Belediye Meclisi’nin gündeminde ise Gemlik’e yapılacak zeytin müzesi, kentsel dönüşümdeki imar durumu gibi bir çok konu vardı.

Zeytin müzesi yapılıyor

Gemlik Belediye Meclisi’nde görüşülen önemli bir konu ise, Gemlik’e kurulacak zeytin merkezinin kamulaştırması kabul edilerek Balıkpazarı Moda sokakta bulunan bir binanın kamulaştırarak zeytin müzesi yapılması karar verildi. Konuyla ilgili Belediye Meclis Üyelerine konuşan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz meclis üyelerine teşekkür ederek, “Zeytin müzesi için bir çok sivil mimari örneği binayı kamulaştırarak zeytin müzesi yapacağız. Kamulaştırmanın ardından ise vatandaşlarımızın desteğiyle bu müzenin içeriğini oluşturacağız. Orada güzel bir zeytin müzesi yapacağız” dedi.

Daha önceden kamulaştırma kararı alınan ama mahkeme kararı ile iptal edilen Akmanlar Pasajı ve Pak Otelin olduğu bölgede ise tekrar kamulaştırma kararı alınarak kent meydanı geliştirmesi yapılmasına karar verildi.

Ayrıca Belediye meclisinde Bursa Zihinsel Engelliler Derneği’nin Gemlik’te bulunan okulunun eğitim, öğretim ve diğer giderilenlerinin karşılanması kararı alındı. Bu konu hakkında teşekkür eden Belediye Meclis üyesi Ahmet Avcı, “Bu okulumuz çok yararlı işler yapıyor. Okulumuzdan üç öğrenci kpss’ye girerek yüksek puanlar aldı. Gün geçtikte okulumuzun kapasitesi yetmiyor. Bunun için çalışmalar yapılıyor” derken Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise yer tahsisinin bitmek üzere olduğunu ifade etti.

Solaksubaşı, “Neden Gemlikli isimleri yaşatmıyorsunuz”

Yapılan projelerle alakalı Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a teşekkür eden Mahmut Solaksubaşı, “Niye acaba doktor Seyfi beyin adını bir yere vermiyoruz, Doktor Naci bey’in adını bir yere vermiyoruz. Doktor Mustafa Karbay’ın adını bir yere vermiyoruz Gemlik’in değerlerini sanki önemsemiyormuşuz gibi oluyor” derken Refik Yılmaz ise “Geçen hafta açılışını yaptığımız spor salonuna Gemlik’in bir değeri olan dünya şampiyonu judocu Semanur Erdoğan’ın ismini verdik. Biraz gündemi takip edin” dedi.

Kentsel dönüşümde imar 5 kat

İmar Komisyonunun raporuna göre Gemlik Merkezinde bulunan binaların dönüştürülmesi durumunda kaç kat değeri olursa olsun 5 kat olarak planlanması kabul edildi. Merkezde ister 3 kat, isterse daha az katı bulunan binaların dönüşümünde 5 kat olarak yapılan çalışmada, 5 kat dışında herhangi bir artışın olamaması kararlaştırıldı. Merkezdeki sorunlu yapı stoku ve depreme dayanıklılık baz alınarak yapılan çalışmada, boş arsalar eski plandan yürüyecek. Plan sadece dönüşümü kapsayacak. Gemlik’te ova olarak tabir edilen bölgenin büyük bölümünde yapılaşmanın tamamlandığı düşünüldüğünde, merkezi önemli anlamda etkileyecek olan planlamanın kabul edilmesi sonrasında, Gemlik’te durma noktasına gelen inşaat sektörünün de canlanacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir